Baza pism
PL | EN
TWOJE KONTO
nie pamiętasz hasła? » zarejestruj się »
PISMO NA ŻYCZENIE

Nie znalazłeś pisma, którego potrzebujesz? Napisz,
a przygotujemy je w 48h (5 dni w tygodniu).

Musisz być zalogowany, aby móc skorzystać
z opcji pisma na życzenie.
Nie posiadasz jeszcze konta? Zarejestruj się.

SZUKAJ W SERWISIE
ZAKAZ KONKURENCJI PO USTANIU STOSUNKU PRACY A WARUNEK ZAWIESZAJĄCY WYPŁATĘ ODSZKODOWANIA
data publikacji 22-12-2014
Zgodnie z art. 1012 k.p. pracodawca i pracownik mogą zawrzeć umowę o zakazie konkurencji obowiązującą strony po zakończeniu stosunku pracy. Zawarcie takiej umowy zapewnia pracodawcy, że przez okres trwania zakazu konkurencji pracownik nie będzie prowadził działalności konkurencyjnej względem dotychczasowego pracodawcy. Szczegółowy zakres zakazu konkurencji strony określają w umowie. W związku z czym okoliczność doprecyzowania czy pracownik nie będzie nawiązywał stosunku pracy z podmiotami konkurencyjnymi czy też innych stosunków cywilnych z tymi podmiotami, bądź też samodzielnie będzie prowadził działalność konkurencyjną pozostaje do doprecyzowania w zależności od woli stron.
 
Bardziej problematycznym aspektem dot. wypłaty odszkodowania za okres obowiązywania zakazu konkurencji stanowi aspekt dowodowy czy odszkodowanie w okresie trwania konkurencji byłemu pracownikowi w sposób rzeczywisty się należy. Pracodawca nie posiada żadnych narzędzi prawnych umożliwiających mu kontrolowanie działalności zawodowej byłego pracownika. Zgodnie natomiast z art. 1012 k.p. pracownikowi należy się odszkodowanie po rozwiązaniu stosunku pracy w związku z nie podejmowaniem działalności konkurencyjnej. Niniejsze oznacza, iż co do zasady pracodawca zobowiązany jest do wypłaty odszkodowania do czasu aż nie wykaże, że pracownik złamał zakaz konkurencji.
 
W praktyce obrotu prawnego w umowach o zakazie konkurencji po ustaniu stosunku pracy   stosuje się warunek zawieszający umożliwiający wstrzymanie wypłaty odszkodowania do czasu wykazania przez pracownika że nie podjął działalności konkurencyjność.  W tym kontekście należy określić, czy istnieje możliwość zastosowania tej instytucji wynikającej z art. 89 k.c. także w prawie pracy na podstawie art. 300 k.p. „W sprawach nieunormowanych przepisami prawa pracy do stosunku pracy stosuje się odpowiednio przepisy Kodeksu cywilnego, jeżeli nie są one sprzeczne z zasadami prawa pracy.
 
Zawarcie takiej klauzuli – warunku zawieszającego zostało uznane przez Sąd Najwyższy w wyroku z dnia 12 lutego 2013 roku sygn. akt II PK 166/12 Sąd Najwyższy stwierdził, że„Złożenie przez byłego pracownika w każdym miesiącu po rozwiązaniu stosunku pracy, przewidzianego w umowie o zakazie konkurencji, oświadczenia o powstrzymaniu się od prowadzenia działalności konkurencyjnej, może być zakwalifikowane jako warunek (art. 89 KC) wypłaty przez pracodawcę odszkodowania z art. 101[2] § 1 KP.”. Taki warunek musi być jednak zastrzeżony w umowie o zakazie konkurencji po ustaniu stosunku pracy. Zobowiązanie pracownika do takiego działania już po zwarciu zakazu konkurencji jest niedopuszczalne w związku z okolicznością, iż pracodawca nie jest uprawniony do jednostronnej zmiany warunków umowy o zakazie konkurencji, chyba że strony tej umowy zdecydują się na zmianę jej treści w formie pisemnej pod rygorem nieważności (art. 1013 K.p.).
 
Autor: Krzysztof Sosnowski, koordynator merytoryczny serwisu www.radapracownikow.pl
 
Stan Prawny: 22 grudnia 2014
Podstawa Ustawa z dnia 26 czerwca 1974 r. - Kodeks pracy, Ustawa z dnia 23 kwietnia 1964 r. – Kodeks cywilny
 
Płatności obsługuje PayU
Unia Europejska radapracownikow.pl | 2O12