Baza pism
PL | EN
TWOJE KONTO
nie pamiętasz hasła? » zarejestruj się »
PISMO NA ŻYCZENIE

Nie znalazłeś pisma, którego potrzebujesz? Napisz,
a przygotujemy je w 48h (5 dni w tygodniu).

Musisz być zalogowany, aby móc skorzystać
z opcji pisma na życzenie.
Nie posiadasz jeszcze konta? Zarejestruj się.

SZUKAJ W SERWISIE
URLOP UZUPEŁNIAJĄCY NA KONIEC ROKU
data publikacji 02-12-2014
Pracownicy często po zakończeniu edukacji nie zaczynają pracy bezpośrednio po odebraniu „dyplomu” często pierwszą pracę podejmuje się dopiero pod koniec roku w którym zakończono edukację. W takim wypadku po uzyskania 10 letniego stażu pracy, pracownicy mają wątpliwość czy uzyskali niezbędny staż pracy do otrzymania 26 dni urlopu zamiast dotychczasowych 20 chociaż prawo do dłuższego wymiaru urlopu uzyskali w dniu 1 grudnia, czy też dłuższy okres urlopu będzie obowiązywał dopiero w następnym roku pracy. Pracownicy rozważają także możliwość otrzymania tego urlopu w sposób proporcjonalny tj. przy założeniu, że nabyli prawo do dodatkowych 6 dni urlopu to ustalają liczbę proporcjonalnych dni jakie należały by im się za pozostałą część roku z 6 dni należnych za cały rok pracy.
 
Rozwiązane tego częstego praktycznego problemu zostało zawarte wprost w art. 158 k.p. zgodnie z którym „Pracownikowi, który wykorzystał urlop za dany rok kalendarzowy, a następnie uzyskał w ciągu tego roku prawo do urlopu w wyższym wymiarze, przysługuje urlop uzupełniający.” Bez znaczenia pozostaje natomiast okoliczność okresu do zakończenia danego roku. Wskazany przepis wskazuje, że pracownikowi zawsze po uzyskania prawa do dłuższego urlopu przysługuje prawo do urlopu uzupełniającego. Brak jest natomiast regulacji obligujących do ustalania wymiaru urlopu uzupełniającego proporcjonalnie do pozostałego okresu do końca roku.
 
Powyższe oznacza że pracownik który uzyska prawo do 26 dni urlopu w dniu 29 grudnia 2014 roku nabędzie jednocześnie prawo do urlopu uzupełniającego w wymiarze 6 dni za rok 2014 mimo, iż brak jest możliwości wykorzystania tego urlopu jeszcze w 2014 roku. Nie wykorzystany urlop w takim wypadku przejdzie na rok 2015 nie oznacza to jednak, iż pracownik nabędzie prawo do wyższego wymiaru urlopu dopiero w roku 2015, niniejsze oznacza, że pracownikowi na rok 2015 przejdźcie niewykorzystany urlop należny za rok 2015 i będzie stanowić tak zwany urlop zaległy (który powinien zostać wykorzystany do końca września nowego roku) przy jednoczesnym uwzględnieniu urlopu należnego za rok 2015. W takim wypadku pracownik w 2015 może mieć prawo do wykorzystania 32 dni urlopu.
 
Autor: Krzysztof Sosnowski, koordynator merytoryczny serwisu www.radapracownikow.pl
 
Stan prawny: 2 grudnia 2014 roku
Podstawa prawna: Ustawa z dnia 26 czerwca 1974 r  
Płatności obsługuje PayU
Unia Europejska radapracownikow.pl | 2O12