Baza pism
PL | EN
TWOJE KONTO
nie pamiętasz hasła? » zarejestruj się »
PISMO NA ŻYCZENIE

Nie znalazłeś pisma, którego potrzebujesz? Napisz,
a przygotujemy je w 48h (5 dni w tygodniu).

Musisz być zalogowany, aby móc skorzystać
z opcji pisma na życzenie.
Nie posiadasz jeszcze konta? Zarejestruj się.

SZUKAJ W SERWISIE
RODZAJE SKŁADEK W PRACOWNICZYM PROGRAMEM EMERYTALNYM - SKŁADKA PODSTAWOWA
data publikacji 27-11-2012
Rodzaje składek jakimi może być zasilany Pracowniczy Program Emerytalny (dalej: PPE) określa ustawa z dnia 20 kwietnia 2004 roku o pracowniczych programach emerytalnych. Zgodnie z przywołaną regulacją środki gromadzone w PPE są wnoszone w ramach składek podstawowych i składek dodatkowych. Składki te różnią się od siebie zasadniczo, jednak służą wspólnemu celowi – gromadzeniu oszczędności na poczet przyszłej emerytury.
 
Składka podstawowa jest składką, do finansowania której w całości zobowiązuje się Pracodawca zawierając Umowę zakładową. W umowie tej należy określić zarówno wysokość składki podstawowej, którą Pracodawca prowadzący PPE zobowiązuje się odprowadzać na rachunek Uczestnika oraz terminy jej naliczania oraz przelewu przez Pracodawcę. Pomimo, iż to Pracodawca obciążony jest kosztami składki podstawowej, ustawodawca określił jej maksymalną wysokość postanawiając, że kwota wpłacanej składki podstawowej nie może przekroczyć 7% wynagrodzenia Uczestnika (art. 24 ust. 2 ustawa o PPE). Oznacza to, że co do zasady wysokość składki podstawowej jest określona w Umowie zakładowej, jednak nie może ona być ustalona swobodnie, gdyż strony umowy  wiąże ustawowo wskazany górny limit jej wysokości. Strony umowy mają natomiast swobodę co do przyjęcia sposobu określania składki podstawowej. Zgodnie z art. 24 ust. 3 ustawa o PPE składka podstawowa może być ustalona procentowo od wynagrodzenia Uczestnika, kwotowo, czyli w jednakowej kwocie dla wszystkich Uczestników lub w sposób mieszany, tj. procentowo-kwotowy, czyli procentowo od wynagrodzenia z jednoczesnym limitem maksymalnej kwotowej wysokości tej składki. Zwrócenia uwagi wymaga również, iż określenie składki poprzez wskazanie jej wysokości w postaci określenia procentu wynagrodzenia oznacza, iż taki procent obowiązuje w stosunku do wszystkich Uczestników, a tym samym rzeczywista kwota składki odprowadzana na rachunek danego uczestnika będzie wynikała z wysokości jego wynagrodzenia. Inaczej natomiast sytuacja będzie się przedstawiała w przypadku, gdy wysokość składki zostanie określona kwotowo. Wówczas bez względu na wysokość wynagrodzenia Uczestników, składka będzie odprowadzana w jednakowej kwocie na rachunki wszystkich uczestników.
 
Autor: Anna Wijkowska, aplikant radcowski "Wojewódka i Wspólnicy" Sp. k.
 
Stan prawny: 18 grudnia 2013 roku
Podstawa prawna: ustawa z dnia 20 kwietnia 2004 r. o pracowniczych programach emerytalnych
Płatności obsługuje PayU
Unia Europejska radapracownikow.pl | 2O12