Baza pism
PL | EN
TWOJE KONTO
nie pamiętasz hasła? » zarejestruj się »
PISMO NA ŻYCZENIE

Nie znalazłeś pisma, którego potrzebujesz? Napisz,
a przygotujemy je w 48h (5 dni w tygodniu).

Musisz być zalogowany, aby móc skorzystać
z opcji pisma na życzenie.
Nie posiadasz jeszcze konta? Zarejestruj się.

SZUKAJ W SERWISIE
PRZESUNIĘCIE TERMINU URLOPU WYPOCZYNKOWEGO
data publikacji 18-10-2012
Urlop wypoczynkowy powinien być udzielony w terminie zgodnym z planem urlopów lub w przypadku, kiedy pracodawca nie ustala planu urlopów, w terminie wcześniej ustalonym w porozumieniu z pracownikiem. A co w przypadku kiedy pomimo wcześniejszego ustalenia terminu urlopu wypoczynkowego, pracownik chciałby skorzystać z urlopu w innym czasie albo nieobecność pracownika spowodowałaby poważne zakłócenie toku pracy?
 
Ustawodawca przewidział taki przypadek i zgodnie z art. 164 § 1 i § 2 Kodeksu pracy dopuścił możliwość przesunięcia terminu urlopu na wniosek pracownika lub ze względu na szczególne potrzeby pracodawcy.
 
Z treści przepisu wynika jednak, iż pracodawca nie jest związany wnioskiem pracownika o przesuniecie terminu urlopu, co oznacza, że nie jest zobligowany do jego przesunięcia. Jednocześnie podkreślenia wymaga również, iż przepis zastrzega, że taki wniosek o przesunięcie terminu urlopu powinien być umotywowany ważnymi przyczynami. Tymczasem należy zwrócić uwagę, iż ustawodawca nie przewidział katalogu przyczyn uzasadniających przesunięcie urlopu, a jedynie odwołał się do ich wagi. Ocenę wagi tych przyczyn pozostawił natomiast pracodawcy, który podejmuje decyzję odnośnie przesunięcia terminu urlopu pracownika.
 
Tak samo ustawodawca nie zdefiniował również pojęcia „szczególnych potrzeb pracodawcy” ze względu na które dopuścił możliwość przesunięcia terminu urlopu, a jedynie zobligował pracodawcę do rozważenia, czy nieobecność pracownika spowodowałaby poważne zakłócenie toku pracy. Dlatego w tym przypadku zasadnym jest przyjęcie, że chodzi o okoliczności, które nie były znane pracodawcy w dacie ustalania planu urlopów.
 
Autor: Anna Wijkowska, radca prawny w Kancelarii Prawa Pracy "Wojewódka i Wspólnicy" Sp. k. 
 
Stan prawny: 03 lutego 2014 roku
Podstawa prawna: ustawa z dnia 26 czerwca 1974 r.  Kodeks pracy
Płatności obsługuje PayU
Unia Europejska radapracownikow.pl | 2O12