Baza pism
PL | EN
TWOJE KONTO
nie pamiętasz hasła? » zarejestruj się »
PISMO NA ŻYCZENIE

Nie znalazłeś pisma, którego potrzebujesz? Napisz,
a przygotujemy je w 48h (5 dni w tygodniu).

Musisz być zalogowany, aby móc skorzystać
z opcji pisma na życzenie.
Nie posiadasz jeszcze konta? Zarejestruj się.

SZUKAJ W SERWISIE
PROCEDURA ROZWIĄZYWANIA SPORÓW ZBIOROWYCH PROWADZĄCA DO STRAJKU - STRAJK
data publikacji 20-12-2013
Strajk ostrzegawczy
 
Na etapie Mediacji może dojść do strajku ostrzegawczego. Strajk ostrzegawczy może zostać zorganizowany w sytuacji, gdy przebieg Mediacji uzasadnia ocenę, że nie doprowadzi ona do rozwiązania sporu przed upływem terminu określonego przez stronę inicjującą spór zbiorowy w piśmie wszczynającym spór zbiorowy wskazujący termin w jakim może dojść do zorganizowania akcji strajkowej. Strajk ostrzegawczy może być zorganizowany wyłącznie jednorazowo w trakcie sporu zbiorowego, maksymalny dopuszczalny okres przeprowadzania strajku ostrzegawczego wynosi 2 godziny. Zgodnie ze stanowiskiem doktryny należy uznać, iż do strajku ostrzegawczego stosuje się postanowienia dotyczące strajku zwykłego, jedyna różnica dotyczy etapu, na którym może zostać przeprowadzony oraz okresu jego trwania.
 
Strajk
 
Po przeprowadzeniu powyższej procedury, w praktyce z pominięciem etapu Arbitrażu, Związki mogą przystąpić do organizacji akcji strajkowej.
Zorganizowanie strajku możliwe jest dopiero po dokonaniu ogłoszenia strajku. W celu ogłoszenia strajku organizacje związkowe muszą uzyskać:
a.    w razie strajku zakładowego zgodę większości głosujących nad decyzją o zorganizowaniu strajku pracowników, konieczne jest uzyskanie kworum 50% pracowników zakładu pracy,
b.    w razie strajku wielozakładowego zgodę większości głosujących pracowników w poszczególnych zakładach pracy, które mają być objęte strajkiem, jeżeli w głosowaniu w każdym z tych zakładów wzięło udział co najmniej 50% pracowników.
Strajk ogłasza odpowiednio:
a.    organizacja związkowa przy strajku zakładowym natomiast,
b.    przy strajku wielozakładowym organ związku wskazany w statucie.
Strajk nie może zostać ogłoszony wcześniej niż na 5 dni przed jego rozpoczęciem. Natomiast zasady przeprowadzania referendum strajkowego ustalane dowolnie przez organizacje związkowe muszą gwarantować przeprowadzenie referendum zgodnie z podstawowymi zasadami państwa prawa.
 
Autor: Krzysztof Sosnowski, koordynator merytoryczny serwisu www.radapracownikow.pl
 
Stan Prawny: 20 grudnia 2013 roku
Podstawa prawna: ustawa z dnia 23 maja 1991 roku o rozwiązywaniu sporów zbiorowych
 
 
 
 
Płatności obsługuje PayU
Unia Europejska radapracownikow.pl | 2O12