Baza pism
PL | EN
TWOJE KONTO
nie pamiętasz hasła? » zarejestruj się »
PISMO NA ŻYCZENIE

Nie znalazłeś pisma, którego potrzebujesz? Napisz,
a przygotujemy je w 48h (5 dni w tygodniu).

Musisz być zalogowany, aby móc skorzystać
z opcji pisma na życzenie.
Nie posiadasz jeszcze konta? Zarejestruj się.

SZUKAJ W SERWISIE
PRAWO PRACOWNIKA DO ODPRAWY ZE ZWOLNIEŃ GRUPOWYCH A ROZWIĄZANIE UMOWY ZA POROZUMIENIEM CZ.2
data publikacji 20-12-2013
W jaki sposób pracownicy mogę wobec tego zabezpieczyć swoje interesy i mieć pewność, że opuszczając pracodawcę, który redukuje stanowiska otrzymają przysługujące zwalnianym pracownikom odprawy?
 
Odpowiedzią na takie pytanie może być tzw. Program Dobrowolnych Odejść (PDO), który może zostać uruchomiony przez pracodawcę przed, po lub równolegle do przeprowadzanego procesu zwolnień grupowych. Tym samym rolą reprezentantów pracowników będzie przekonanie pracodawcy do uruchomienia takiego programu i skierowania go do jak najszerszej grupy pracowników. W przypadku pracodawców, u których działają organizacje związkowe PDO jest wprowadzane najczęściej w formie osobnego (w stosunku od porozumienia w sprawie zwolnień grupowych) porozumienia między pracodawcą a związkami zawodowymi. PDO może zostać również wprowadzone przez samego pracodawcę w drodze regulaminu. Z punktu widzenia interesów pracowników, w przypadku, gdy PDO następuje po rozpoczęciu procesu zwolnień grupowych, korzystnym jest zamieszczenie wzmianki o planowanym PDO już w porozumieniu lub regulaminie w sprawie zwolnień grupowych – nie ma wówczas wątpliwości, że dobrowolne odejścia będą następować z przyczyny niedotyczących pracowników. W samym porozumieniu lub regulaminie PDO powinny zostać wskazane świadczenia, które będą przysługiwać pracownikom korzystającym z programu, w tym tzw. odprawa ustawowa i ewentualne inne dodatkowe świadczenia. Tak przyjęty program stanowi podstawę dla pracownika do żądania wypłaty odprawy, jeśli skutecznie skorzysta on z PDO. Należy jednocześnie podkreślić, że pracodawcy często uzależniają możliwość rozwiązania umowy o pracę w ramach Programu Dobrowolnych Odejść od zgody przełożonego lub samego pracodawcy chcąc utrzymać najbardziej wartościowych pracowników. Jednocześnie, samo PDO może mieć ograniczony zasięg, tj. być skierowanym jedynie do grupy pracowników, których stanowiska są redukowane w danych grupach zawodowych lub pracowników spełniających warunki wymagane do nabycia prawa do świadczenia emerytalnego lub szczególnej ochrony przedemerytalnej.
 
Podsumowując, odprawa pieniężna z art. 8 ustawy o szczególnych zasadach rozwiązywania stosunków pracy z przyczyn niedotyczących pracowników jest uprawnieniem pracownika, jednakże przysługującym w ściśle określonych warunkach. Tym samym nie każde rozwiązanie umowy o pracę za porozumieniem stron dokonane „przy okazji” zwolnień grupowych będzie się wiązało z wypłatą odprawy.
 
Autor: Izabela Dziubak aplikant radcowski w "Wojewódka i Wspólnicy" Sp. k.
 
Stan prawny: 20 grudnia 2013 roku
Podstawa prawna: art. 1, art. 8 ustawy o szczególnych zasadach rozwiązywania umów z pracownikami stosunków pracy z przyczyn niedotyczących pracowników
 
Płatności obsługuje PayU
Unia Europejska radapracownikow.pl | 2O12