Baza pism
PL | EN
TWOJE KONTO
nie pamiętasz hasła? » zarejestruj się »
PISMO NA ŻYCZENIE

Nie znalazłeś pisma, którego potrzebujesz? Napisz,
a przygotujemy je w 48h (5 dni w tygodniu).

Musisz być zalogowany, aby móc skorzystać
z opcji pisma na życzenie.
Nie posiadasz jeszcze konta? Zarejestruj się.

SZUKAJ W SERWISIE
OKRES WYPOWIEDZENIA A URLOP WYPOCZYNKOWY CZ.1
data publikacji 26-09-2012
Okres wypowiedzenia – czy pracodawca może zmusić pracownika do wykorzystania urlopu w czasie wypowiedzenia w momencie, gdy wypowiedzenie zostało złożone w listopadzie 2012 r., a urlop ma zostać wykorzystany w lutym 2013 r.?
 
Aby móc odpowiedzieć na to pytanie, należy wpierw nakreślić ogólne zasady przyznawania urlopów wypoczynkowych, które to znajdują się w rozdziale I, w dziale siódmym Kodeksu Pracy. Przede wszystkim należy pamiętać o art. 161 ustawy z dnia 26 czerwca 1974 roku Kodeks pracy, mówiącym o obowiązku udzielania urlopu pracownikowi w roku, w którym pracownik uzyskał do niego prawo. Ponadto zgodnie z art. 163 § 1 K.p. urlop powinien być udzielany zgodnie z wcześniej przygotowanym planem urlopów. Plan urlopów ustala pracodawca, biorąc pod uwagę wnioski pracowników i konieczność zapewnienia normalnego toku pracy. Na podstawie art. 163 § 11 K.p. możliwe jest odstąpienie od przygotowywania planu urlopów w przypadku, gdy zakładowa organizacja związkowa wyrazi na to zgodę. Przygotowywanie planu urlopów nie jest także konieczne, gdy u pracodawcy nie działa żadna organizacja związkowa. W takich przypadkach pracodawca ustala termin urlopu w porozumieniu z pracownikiem.
 
Jak widać, co do zasady termin urlopu powinien być ustalany na dany rok z góry, zgodnie z referencjami pracowników i możliwościami zapewnienia normalnego toku pracy. Co do obowiązku wynikającego z art. 161 K.p. ustawodawca rozumiejąc, iż nie zawsze w ciągu roku będzie możliwość wykorzystania całego urlopu, w art. 168 K.p. dopuszcza udzielenie niewykorzystanego urlopu do 30 września następnego roku kalendarzowego.
 
Autor: Krzysztof Sosnowski, koordynator merytoryczny serwisu www.radapracownikow.pl
 
Stan prawny: 03 lutego 2014 roku
Podstawa prawna: Ustawa z dnia 26 czerwca 1974 roku Kodeks pracy (Dz.U. Nr 24, poz. 141)
Płatności obsługuje PayU
Unia Europejska radapracownikow.pl | 2O12