Baza pism
PL | EN
TWOJE KONTO
nie pamiętasz hasła? » zarejestruj się »
PISMO NA ŻYCZENIE

Nie znalazłeś pisma, którego potrzebujesz? Napisz,
a przygotujemy je w 48h (5 dni w tygodniu).

Musisz być zalogowany, aby móc skorzystać
z opcji pisma na życzenie.
Nie posiadasz jeszcze konta? Zarejestruj się.

SZUKAJ W SERWISIE
OD JAKICH DZIAŁAŃ MUSI SIĘ POWSTRZYMYWAĆ BYŁY PRACOWNIK PRZY ZAKAZIE KONKURENCJI CZ.2
data publikacji 20-12-2013

Zakaz tylko do działalności konkurencyjnej

Jak wynika z dosłownego brzmienia przepisu art. 1011 § 1 K.p. zakaz konkurencji w praktyce oznacza, że „pracownik nie może prowadzić działalności konkurencyjnej wobec pracodawcy ani też świadczyć pracy w ramach stosunku pracy lub na innej podstawie na rzecz podmiotu prowadzącego taką działalność”.

Kluczem ustalenia zatem tego co pracownikowi wolno, a czego nie wolno z uwagi na wiążący go zakaz konkurencji jest zrozumienie czym jest działalność konkurencyjna. To, czym jest działalność konkurencyjna powinno być wyraźnie skonkretyzowane w treści umowy wiążącej pracodawcę i pracownika (por. wyrok Sądu Najwyższego z 24 października 2006 roku o sygn. II PK 39/06). Przy tym zakres tej działalności konkurencyjnej powinien rzeczywiście odpowiadać potrzebom pracodawcy, z uwagi na fakt, iż szersze zakreślenie ram zakazu może powodować jego nieważność (patrz powołany wcześniej wyrok Sądu Najwyższego z 2 kwietnia 2008 roku).

W praktyce oznaczenie działalności konkurencyjnej zależy od charakteru i profilu działalności każdego pracodawcy. W praktyce działalnością konkurencyjną będzie taka, która jest adresowana do tego samego kręgu odbiorców, choćby częściowo pokrywa się z działalności pracodawcy i realnie zagraża jego interesom (por. wyrok Sądu Najwyższego z 12 września 2008 roku, sygn. I PK 27/08). Zakaz może się odnosić zarówno do działalności faktycznie wykonywanej, jak i tej zaplanowanej choć w tym momencie zarzuconej (por. wyrok z 2 kwietnia 2008 roku, sygn. II PK 268/07).

W każdym  przypadku określenie tego co stanowi w odniesieniu do pracodawcy działalność konkurencyjną powinno znaleźć się w umowie. W tej mierze pewien wyjątek można zrobić w zasadzie jedynie w odniesieniu do osób na wysokich stanowiska (np. członków organów spółki), w przypadku których dopuszcza się możliwość ogólniejszego sformułowania zakazu konkurencji (wyrok Sądu Najwyższego z 19 maja 2004 roku, sygn. I PK 534/03).

Autor: Adrian Prusik, aplikant radcowski w kancelarii  Wojewódka i Wspólnicy Sp. k.

Stan prawny: 20 grudnia 2013 roku
Podstawa prawna: Kodeks pracy z dnia 26 czerwca 1974 r.

Płatności obsługuje PayU
Unia Europejska radapracownikow.pl | 2O12