Baza pism
PL | EN
TWOJE KONTO
nie pamiętasz hasła? » zarejestruj się »
PISMO NA ŻYCZENIE

Nie znalazłeś pisma, którego potrzebujesz? Napisz,
a przygotujemy je w 48h (5 dni w tygodniu).

Musisz być zalogowany, aby móc skorzystać
z opcji pisma na życzenie.
Nie posiadasz jeszcze konta? Zarejestruj się.

SZUKAJ W SERWISIE
CZY PRACODAWCA MOŻE ZMUSIĆ PRACOWNIKA DO WYKORZYSTANIA URLOPU W WYZNACZONYM TERMINIE
data publikacji 26-08-2013
Specyficznym zjawiskiem w Polsce są tzw. długie weekendy. Obecnie często zdarza się, że sami pracodawcy zdając sobie sprawę, że w tym specyficznym okresie ruch w zakładzie pracy będzie mocno ograniczony, sami sugerują pracownikom skorzystanie z urlopów.
 
Co jednak w sytuacji, kiedy pracownik nie chce lub nie może wziąć urlopu w terminie sugerowanym przez pracodawcę, np. z powodu wykorzystania całego należnego mu wymiaru urlopu? Czy wówczas pracodawca może samodzielnie wysłać pracownika
na urlop?
 
Na wstępie wskazać należy, że prawo do urlopu oznacza prawo pracownika „domagania” się od pracodawcy udzielenia mu urlopu, a pracodawca obowiązany jest mu go udzielić w wymiarze wynikającym z przepisów Kodeksu lub innych ustaw. Powyższe oznacza, że pomimo, iż ostateczna decyzja w przedmiocie urlopu należy do pracodawcy, stroną inicjującą jego rozpoczęcie jest sam pracownik. 
 
Istotne jest, że co do zasady to pracodawca ustala plan urlopów uwzględniając w miarę możliwości wnioski pracowników. Jest to jedno z narzędzi, dzięki którym pracodawca ma możliwość zapewnienia sprawnego funkcjonowania zakładu pracy, które bardziej szczegółowej analizie zostanie poddane w kolejnym artykule.  
 
Niezależnie od powyższego jedyny wypadek, w którym pracownik musi iść na urlop w terminie wyznaczonym odgórnie przez pracodawcę jest przewidziany w art. 1671 Kodeksu pracy, który stanowi, że w okresie wypowiedzenia umowy o pracę pracownik jest obowiązany wykorzystać przysługujący mu urlop, jeżeli w tym okresie pracodawca udzieli mu urlopu. W takim przypadku wymiar udzielonego urlopu, z wyłączeniem urlopu zaległego, nie może przekraczać wymiaru wynikającego z przepisów art. 1551 Kodeksu pracy. W razie, gdy pracodawca zdecyduje się skorzystać z przysługującego mu uprawnienia, pracownik jest obowiązany wykorzystać przysługujący mu urlop.
Oznacza to w praktyce, że jeżeli pracownik nie zechce skorzystać z urlopu w terminie zasugerowanym przez pracodawcę, ten nie może go do tego zmusić.
 
Autor: Tomasz Jezierski, redaktor serwisu www.radapracownikow.pl
 
Stan prawny: 26 sierpnia 2013 roku
Podstawa prawna:Ustawa z dnia 26 czerwca 1974 roku Kodeks pracy (Dz.U. z 1998 r. Nr 21, poz. 94 ze zm.)
 
Płatności obsługuje PayU
Unia Europejska radapracownikow.pl | 2O12