Baza pism
PL | EN
TWOJE KONTO
nie pamiętasz hasła? » zarejestruj się »
PISMO NA ŻYCZENIE

Nie znalazłeś pisma, którego potrzebujesz? Napisz,
a przygotujemy je w 48h (5 dni w tygodniu).

Musisz być zalogowany, aby móc skorzystać
z opcji pisma na życzenie.
Nie posiadasz jeszcze konta? Zarejestruj się.

SZUKAJ W SERWISIE
CZY CZŁONEK EUROPEJSKIEJ RADY ZAKŁADOWEJ PODLEGA SZCZEGÓLNEJ OCHRONIE
data publikacji 09-06-2014
Członek Europejskiej Rady Zakładowej na mocy art. 37 ust. 1 ustawy o europejskich radach zakładowych ma przyznaną ochronę stosunku pracy. Zgodnie bowiem z dyspozycją tego przepisu Pracodawca nie może wypowiedzieć ani rozwiązać stosunku pracy z pracownikiem, który jest członkiem specjalnego zespołu negocjacyjnego lub członkiem europejskiej rady zakładowej. Gwarancja ta przysługuje pracownikowi przez czas trwania mandatu, a  ponadto przez okres jednego roku po wygaśnięciu mandatu.
 
Należy jednak zaznaczyć, iż istnieje obowiązek uzyskania zgody  rozwiązania stosunku pracy z reprezentującą pracownika zakładową organizacją związkową, a jeżeli pracownik nie jest reprezentowany przez żadną zakładową organizację związkową należy wówczas uzyskać zgodę okręgowego inspektora pracy właściwego miejscowo dla siedziby pracodawcy. Powyższe oznacza, iż jedyną sytuacją, która daje możliwość rozwiązania stosunku pracy z członkiem Europejskiej Rady Zakładowej w czasie trwania jego mandatu oraz w okresie jednego roku po wygaśnięciu mandatu jest uzyskanie zgody odpowiednio zakładowej organizacji związkowej lub okręgowego inspektora pracy.
 
Podobne regulacje mają zastosowanie, zgodnie z art. 37 ust. 2 ustawy  w sytuacji, w której Pracodawca chciałby zmienić jednostronnie warunki pracy lub płacy na niekorzyść pracownika będącego członkiem zespołu negocjacyjnego lub członkiem europejskiej rady zakładowej.
 
Ustawa ponadto przewiduje w art. 37 ust. 3 możliwość zwolnienia członka specjalnego zespołu negocjacyjnego lub członka europejskiej rady zakładowej od pracy zawodowej w celu udziału w pracach organów ERZ z zachowaniem prawa do wynagrodzenia. Wynagrodzenie za ten czas natomiast obliczane jest zgodnie z zasadami dotyczącymi zwolnienia od pracy przysługującego członkowi zarządu zakładowej organizacji związkowej. 
 
Autor: Monika Politowska, aplikantka adwokacka w Kancelarii Prawa Pracy "Wojewódka i Wspólnicy" Sp. k. 
 
Stan prawny: 9 czerwca 2014 roku
Podstawa prawna: Ustawa z dnia 5 kwietnia 2002 r. o europejskich radach zakładowych (Dz.U. 2002 nr 62 poz. 556)
Płatności obsługuje PayU
Unia Europejska radapracownikow.pl | 2O12