Baza pism
PL | EN
TWOJE KONTO
nie pamiętasz hasła? » zarejestruj się »
PISMO NA ŻYCZENIE

Nie znalazłeś pisma, którego potrzebujesz? Napisz,
a przygotujemy je w 48h (5 dni w tygodniu).

Musisz być zalogowany, aby móc skorzystać
z opcji pisma na życzenie.
Nie posiadasz jeszcze konta? Zarejestruj się.

SZUKAJ W SERWISIE
ZMIANA NAZWY STANOWISKA PRACY PRACOWNIKA MOŻLIWA RÓWNIEŻ BEZ WYPOWIEDZENIA ZMIENIAJĄCEGO
data publikacji 28-11-2013
Pracodawca unowocześniając strukturę firmy podjął decyzję o zamianie nazw niektórych stanowisk pracy. Zakresy obowiązków pozostały bez zmian. Czy takie zamiany mogą zostać wprowadzone w drodze jednostronnej decyzji pracodawcy czy też z uwagi na zmianę treści umowy o pracę wymagają formy wypowiedzenia zmieniającego?
 
Na wstępie przypomnieć należy, że zgodnie z regułą ogólną zmiana warunków pracy i płacy pracownika wymaga albo jego zgody, albo złożenia pracownikowi przez pracodawcę wypowiedzenia zmieniającego, o którym mowa w art. 42 Kodeksu pracy (K.p.). Precyzując, wskazać w tym miejscu należy, że zgodnie z wyrokiem  Sądu Najwyższego   z dnia 30 września 2011 r. (sygn. akt III PK 14/11), artykuł 42 K.p. ma zastosowanie w sytuacji istotnej i niekorzystnej zmiany warunków pracy lub płacy pracownika, podczas gdy ich poprawa nie wymaga trybu wypowiedzenia. Jak w związku z powyższym zakwalifikować samą zmianę nazwy stanowiska pracy? Zauważyć należy w pierwszej kolejności, że zmiana nazwy stanowiska pracy może mieć różny charakter.
 
Modyfikacja taka może mieć charakter jedynie kosmetyczny, nie powodujący w rezultacie zamiany zakresu obowiązków pracownika i nie wpływający na pozostałe warunki pracy i płacy. Należy uznać, że w takiej sytuacji zmiana nazwy stanowiska pracy może zostać wprowadzona w drodze jednostronnej czynności pracodawcy.
 
Pamiętać należy jednak, że nawet z pozoru drobna zmiana nazwy stanowiska pracy może powodować doniosłe w sferze negatywnej skutki dla samego pracownika, co ma miejsce szczególnie w organizacjach silnie zhierarchizowanych. Sytuacja taka była przedmiotem rozstrzygnięcia Sądu Najwyższego, który w wyroku z dnia 7 września 1999 r. (sygn. akt I PKN 265/99) stwierdził, iż „Pozornie nieznaczna zmiana może jednak równie dobrze oznaczać faktyczną formalną degradację czy też obniżenie prestiżu, zmianę uprawnień pracownika, jeżeli w szerszej perspektywie wpływa na jego kompetencje czy rzeczywistą pozycję w hierarchii służbowej”.
 
W konsekwencji zmiana nazwy stanowiska pracy bez zgody samego pracownika powinna zostać poprzedzona oceną czy okoliczności specyficznych dla danego zakładu pracy oraz analizą faktycznych skutków dla pracownika. 
 
Autor: Tomasz Jezierski, redaktor serwisu www.radapracownikow.pl
 
Stan prawny: 28 listopada 2013 roku
Podstawa prawna: ustawa z dnia 26 czerwca 1974 r. Kodeks pracy (t.j. Dz.U. Nr 21, poz. 94 z późn. zm.)
Płatności obsługuje PayU
Unia Europejska radapracownikow.pl | 2O12