Baza pism
PL | EN
TWOJE KONTO
nie pamiętasz hasła? » zarejestruj się »
PISMO NA ŻYCZENIE

Nie znalazłeś pisma, którego potrzebujesz? Napisz,
a przygotujemy je w 48h (5 dni w tygodniu).

Musisz być zalogowany, aby móc skorzystać
z opcji pisma na życzenie.
Nie posiadasz jeszcze konta? Zarejestruj się.

SZUKAJ W SERWISIE
ZMIANA CZASU A ROZLICZENIE CZASU PRACY
data publikacji 14-10-2013
Już 27 października 2013 roku dojdzie do zmiany czasu z letniego na zimowy. Dla większości ludzi oznacza to, że będą sapać godzinę dłużej, w związku z czym większość społeczeństwa jest zadowolona z nadchodzącej zmiany. Jest jednak grupa pracowników pracujących w nocy którzy to w wyniku zmiany czasu będą zobowiązani pracować godzinę dłużej. Dotyczy to pracowników który wykonują pracę między godz. 2 a 3 w nocy z 26 na 27 października 2013 roku.
 
Jak w takim wypadku wygląda rozliczenie czasu pracy? Dodatkowa godzina pracy w takim wypadku zostaje rozliczona jak nadgodziny co więcej w przypadku tych konkretnych nadgodzin pracownikowi będzie przysługiwał na podstawie art. 1511kp. dodatek w wysokości 100% wynagrodzenia, gdyż jest to praca w nocy.
 
W znacznie korzystniejszej sytuacji znajdują się natomiast pracownicy nocni którzy pracują w dni wprowadzenia czasu letniego w takim wypadku w rzeczywistości pracują oni w wymiarze 7 godzin (bądź inny właściwy) natomiast rozliczenie następuje za pełne 8 godzin pracy (lub inny właściwy rozkład czasu pracy) taka sytuacja spowodowana jest brakiem konkretnych regulacji prawa pracy. Jednak stanowisko doktryny prawa pracy w tej materii jest stosunkowo jednolite zgodnie z dominującym poglądem w związku ze skróceniem czasu pracy w danym dniu przez ustawodawcę po przez cofnięcie zegarów nie można doprowadzić do sytuacji w której pracownik nie będzie miał możliwości wypracowania pełnego wymiaru pracy co łączyło by się z koniecznością obniżenia wynagrodzenia. W takiej sytuacji w ewidencji czasu pracy należy zaznaczyć liczbę rzeczywiście przepracowanych godzin i zwiększyć ją o jedną godzinę w takim pracodawca wypłaca pracownikowi wynagrodzenie w pełnej wysokości.
 
Autor: Krzysztof Sosnowski, koordynator serwisu www.radapracownikow.pl
 
Stan Prawny: 14 października 2013 roku
Podstawa prawna: ustawy z dnia 26 czerwca 1974 r. – Kodeks pracy,
rozporządzenie Prezesa Rady Ministrów z 5 stycznia 2012 r. w sprawie wprowadzenia i odwołania czasu letniego środkowoeuropejskiego w latach 2012-2016
Płatności obsługuje PayU
Unia Europejska radapracownikow.pl | 2O12