Baza pism
PL | EN
TWOJE KONTO
nie pamiętasz hasła? » zarejestruj się »
PISMO NA ŻYCZENIE

Nie znalazłeś pisma, którego potrzebujesz? Napisz,
a przygotujemy je w 48h (5 dni w tygodniu).

Musisz być zalogowany, aby móc skorzystać
z opcji pisma na życzenie.
Nie posiadasz jeszcze konta? Zarejestruj się.

SZUKAJ W SERWISIE
WYMIAR URLOPU WYPOCZYNKOWEGO - OD KIEDY 26 DNI
data publikacji 25-08-2016
Po ukończeniu szkoły średniej rozpoczęłam pracę zawodową od czerwca 2011. Po ponad 2 latach nieprzerwanej pracy na umowę o pracę postanowiłam w październiku 2013 roku rozpocząć zaoczne studia wyższe i po 3 latach w lipcu 2016 roku uzyskałam tytuł licencjata. Podczas studiowania nadal pracowałam na umowę o pracę. Jaki przysługuje mi wymiar urlopu wypoczynkowego w lipcu 2016 roku po ukończeniu szkoły wyższej?
 
Zgodnie z kodeksem pracy wymiar urlopu wynosi 20 dni – jeżeli pracownik jest zatrudniony krócej niż 10 lat, 26 dni - jeżeli pracownik jest zatrudniony co najmniej 10 lat. Do okres zatrudnienia, od którego zależy prawo do urlopu i jego wymiar wlicza się okresy poprzedniego zatrudnienia, bez względu na przerwy w zatrudnieniu oraz sposób ustania stosunku pracy.
 
Kodeks pracy wprowadził w art. 155 zasadę zaliczania do stażu pracy, od którego zależy wymiar urlopu, okresów ukończonej nauki w ponadgimnazjalnych szkołach wskazanych w tym przepisie. Zasada ta zostaje urzeczywistniona w momencie ukończenia szkoły. Tym samym pracownik jest zobowiązany do przedstawienia pracodawcy na poparcie powyższego dokumentu potwierdzającego ukończenie nauki (świadectwo szkolne czy dyplom ukończenia szkoły wyższej).
 
Może się zdarzyć, iż jednocześnie pobierając naukę wykonuje się pracę zawodową. W takim przypadku, tj. gdy pobieranie nauki było łączone z zatrudnieniem, przepis art. 155 § 2 Kodeksu pracy ustanawia zasadę, że przy określaniu okresu pracy, od którego zależy wymiar urlopu, wlicza się jedynie okres nauki albo jedynie okres pracy, w zależności od tego, co jest korzystniejsze dla pracownika.
 
Powyższa zasada będzie miała zastosowanie w zapytaniu od czytelniczki. Jednakże przy określaniu stażu pracy w związku z ukończeniem szkoły wyższej należy dokonać dwóch wyliczeń. W pierwszym do okresu wynikającego z tytułu ukończenia szkoły średniej (4 lata) należy dodać okresy zatrudnienia po jej ukończeniu (5 i 1 miesiąc lat). Sumując je uzyskujemy 9 i 1 miesiąc lat stażu pracy, od którego zależy prawo do urlopu. W drugim natomiast do okresów pracy przed podjęciem nauki w szkole wyższej należy dodać okres określony w art. 155 § 1 dla tego rodzaju szkoły, czyli 2 lata  i 4 miesiące za okres pracy przed szkołą wyższą i 8 lat za ukończenie szkoły wyższej, co łącznie daje nam ponad 10 letni staż pracy (wskazać należy, iż zgodnie z art. 155 § 1 K.p. zdanie ostatnie okresy nauki w różnego rodzaju szkołach także nie podlegają sumowaniu). Po porównaniu tych wyliczeń można określić, w którym przypadku staż pracy jest dłuższy, a tym samym korzystniejszy dla pracownika w rozumieniu art. 155 § 2. Tym samym dla czytelniczki korzystniejsze jest drugie wyliczenie, dzięki któremu w lipcu 2016 roku legitymując się 10 letnim stażem pracy i w konsekwencji uzyska prawo do urlopu w wymiarze 26 dni.
 
 
Autor: Elżbieta Smirnow, aplikantka radcowska w Kancelarii Prawa Pracy „Wojewódka i Wspólnicy” Sp. k.
 
Stan prawny: 25 sierpnia 2016 roku
Podstawa prawna: Ustawa z dnia 26 czerwca 1974 r.  Kodeks pracy
 
Płatności obsługuje PayU
Unia Europejska radapracownikow.pl | 2O12