Baza pism
PL | EN
TWOJE KONTO
nie pamiętasz hasła? » zarejestruj się »
PISMO NA ŻYCZENIE

Nie znalazłeś pisma, którego potrzebujesz? Napisz,
a przygotujemy je w 48h (5 dni w tygodniu).

Musisz być zalogowany, aby móc skorzystać
z opcji pisma na życzenie.
Nie posiadasz jeszcze konta? Zarejestruj się.

SZUKAJ W SERWISIE
UMOWA NA OKRES PRÓBNY W WYPOWIEDZENIE
data publikacji 17-12-2013
Wczoraj skończyła mi się umowa o pracę na okres próbny (3 miesiące) i dopiero wczoraj zostałem poinformowany, że nie przedłużą mi tej umowy. Wydaje mi się, że to trochę za późno, chyba powinni zrobić to na dwa tygodnie wcześniej? Czy w takiej sytuacji nie zostało złamane prawo? Czy przysługuje mi jakieś odszkodowanie od pracodawcy z tego tytułu?
 
Maksymalny okres dopuszczający zawarcie umowy na okres próbny, zgodnie z przepisami kodeksu pracy nie może przekraczać 3 miesięcy. Umowa ta może zostać rozwiązana zarówno przed upływem okresu, na jaki została zawarta jak również może zostać rozwiązana za wypowiedzeniem. W takim przypadku art. 34 Kodeksu pracy (K.p.) wprowadza następujące terminy wypowiedzenia umowy wynoszące:
·         3 dni robocze, jeżeli okres próbny nie przekracza 2 tygodni;
·         1 tydzień, jeżeli okres próbny jest dłuższy niż 2 tygodnie;
·         2 tygodnie, jeżeli okres próbny wynosi 3 miesiące.
 
Jeżeli wypowiedzenie umowy zawartej na okres próbny nastąpiło z naruszeniem przepisów o wypowiadaniu tych umów to pracownikowi z tego tytułu przysługuje wyłącznie odszkodowanie za czas, do upływu, którego umowa miała trwać. Pracownik, z którym rozwiązano umowę może żądać wypłaty wynagrodzenia, ale tylko w razie niezasadności tego wypowiedzenia. Sąd pracy może ocenić takie wypowiedzenie, co do jego zgodności z zasadami współżycia społecznego lub społeczno-gospodarczym przeznaczeniem prawa (sygn. akt: I PK 103 05 wyrok SN 2005.12.08 OSNP 2006/21/-22/321).Podstawę prawną roszczenia pracownika w razie rozwiązania umowy na okres próbny bez wypowiedzenia wynika z art. 59 k.p., Jeżeli umowa rozwiązuje się z upływem terminu, na jaki została zawarta, to pracodawca nie jest obowiązany wcześniej informować pracownika o tym, że umowa z nim nie zostanie przedłużona. Brak ten nie stanowi naruszenia z tytułu niezgodnego z prawem rozwiązania przez pracodawcę umowy o pracę i nie jest podstawą do dochodzenia przez pracownika roszczeń.
 
Autor: Joanna Malinowska, aplikanta radcowska w Kancelarii Prawa Pracy "Wojewódka i Wspólnicy" Sp. k.
 
Stan prawny: 17 grudnia 2013 roku
Podstawa prawna: Ustawa z dnia 26czerwca 1974 roku 
Płatności obsługuje PayU
Unia Europejska radapracownikow.pl | 2O12