Baza pism
PL | EN
TWOJE KONTO
nie pamiętasz hasła? » zarejestruj się »
PISMO NA ŻYCZENIE

Nie znalazłeś pisma, którego potrzebujesz? Napisz,
a przygotujemy je w 48h (5 dni w tygodniu).

Musisz być zalogowany, aby móc skorzystać
z opcji pisma na życzenie.
Nie posiadasz jeszcze konta? Zarejestruj się.

SZUKAJ W SERWISIE
SŁUŻBA BHP CZ. 3 -STRUKTURA ORGANIZACYJNA SŁUŻBY BHP
data publikacji 19-12-2013
Zgodnie z §1 Rozporządzenia Ministra Gospodarki i Pracy w sprawie szkolenia w dziedzinie bezpieczeństwa i higieny pracy z dnia 27 lipca 2004 r. – zwane Rozporządzeniem o szkoleniach BHP, służbę taką stanowią wyodrębnione komórki organizacyjne jednoosobowe lub wieloosobowe. Struktura po raz kolejny uzależniona jest od liczebności pracowników zatrudnionych u pracodawcy:
- Pracodawca zatrudniający od 100 do 600 pracowników tworzy wieloosobową lub jednoosobową komórkę albo zatrudnia w tej komórce pracownika służby BHP w niepełnym wymiarze czasu pracy.
- Pracodawca zatrudniający ponad 600 pracowników zatrudnia w pełnym wymiarze czasu pracy co najmniej 1 pracownika służby BHP na każdych 600 pracowników.
 
Problematyczna może okazać się sytuacja, gdy liczba zatrudnionych pracowników przekracza 600, ale jest niższa niż 1200, czyli gdy zatrudnienie wynosi na przykład ok. 1000 pracowników. Obowiązujące przepisy nie dają precyzyjnej odpowiedzi na to ilu pracowników służby BHP powinno się zatrudniać w takim przypadku. Należy jednak przyjąć, iż skoro przepisy §1 Rozporządzenia o służbie BHP wymagają, aby 1 pracownik służby BHP był zatrudniony w pełnym wymiarze na każde 600 pracowników, a z kolei przy zatrudnieniu powyżej 100, ale mniej niż 600, pracownik taki może być zatrudniony w niepełnym wymiarze pracy, oznacza to więc, że każde przekroczone 600 pracowników obliguje pracodawcę do zatrudnienia pracownika służby BHP w pełnym wymiarze czasu pracy, natomiast samo przekroczenie pierwszej „600” pracowników oznacza jedynie obowiązek zatrudnienia drugiego pracownika służby BHP co najmniej w niepełnym wymiarze czasu pracy. Dopiero 1200 pracowników obliguje pracodawcę do zatrudnieni dwóch pracowników służby BHP w pełnym wymiarze pracy.
 
Autor: Izabela Dziubak, redaktor serwisu www.radapracownikow.pl
 
Stan Prawny:  19 grudnia 2013 roku
Podstawa prawna: Rozporządzenie Ministra Gospodarki i Pracy w sprawie szkolenia w dziedzinie bezpieczeństwa i higieny pracy z dnia 27 lipca 2004 r. (Dz.U. 2004 nr 180 poz. 1860.)
Ustawa z dnia 26 czerwca 1974 roku Kodeks pracy (Dz.U. Nr 24, poz. 141)
Płatności obsługuje PayU
Unia Europejska radapracownikow.pl | 2O12