Baza pism
PL | EN
TWOJE KONTO
nie pamiętasz hasła? » zarejestruj się »
PISMO NA ŻYCZENIE

Nie znalazłeś pisma, którego potrzebujesz? Napisz,
a przygotujemy je w 48h (5 dni w tygodniu).

Musisz być zalogowany, aby móc skorzystać
z opcji pisma na życzenie.
Nie posiadasz jeszcze konta? Zarejestruj się.

SZUKAJ W SERWISIE
PRACODAWCA MUSI OBNIŻYĆ WYMIARU CZASU PRACOWNIKA O KAŻDE ŚWIĘTO WYSTĘPUJĄCE W OKRESIE ROZLICZENIOWYM I PRZYPADAJĄCE W INNYM DNIU NIŻ NIEDZIELA OD DNIA 8 PAŹDZIERNIKA 2012 R.
data publikacji 10-10-2012
W wyroku z dnia 2 października 2012 r. Trybunału Konstytucyjnego stwierdził, iż art. 130 § 21 Kodeksu pracy jest niezgodny z Konstytucją RP. Sąd konstytucyjny nie odroczył jednocześnie utraty mocy obowiązującej tego przepisu. Wskazać należy, iż wyrok ten został opublikowany w Dzienniku ustaw z dnia 8 października 2012 r. pod pozycją 1110. To oznacza, iż zgodnie z  art. 190 ust. 3 Konstytucji RP orzeczenie weszło w życie z dniem 8 października 2012 r. Wobec powyższego z tym dniem w sensie normatywnym straciła moc prawną norma art. 130 § 21 Kodeksu pracy.
 
W konsekwencji po stronie pracodawcy powstał obowiązek obliczania wymiaru czasu pracy zgodnie z art. 130 § 2 Kodeksu pracy bez jakichkolwiek wyjątków, to znaczy każde święto występujące w  okresie rozliczeniowym i przypadające w innym dniu niż niedziela obniża wymiar czasu pracy o 8 godzin.
 
Powyższe oznacza, iż pracownikowi niezależnie od tego czy dane święto przypada w dniu wolnym od pracy wynikającym z rozkładu czasu pracy czy też nie (za wyjątkiem niedzieli) przysługuje dzień wolny od pracy albo w dniu święta, albo w innym dniu wskazanym przez pracodawcę.
 
W przypadku, gdy obecnie normatyw czasu pracy u pracodawcy ustalony jest na podstawie art. 130 Kodeksu pracy z uwzględnieniem § 21 tego artykułu, to po dniu 8 października 2012 r. po stronie pracodawcy zaistniał także obowiązek korekty normatywu czasu pracy dla poszczególnych pracowników. Zaniechanie tego obowiązku może powodować po stronie pracownika roszczenie z tytułu godzin nadliczbowych o ile w okresie rozliczeniowym nie zostanie uwzględniona dyspozycja art. 130 § 2 Kodeksu pracy z pominięciem już nieobowiązującego art. 130 § 21 Kodeksu pracy.
 
 
Autor: Grzegorz Trejgel, radca prawny w Kancelarii Prawa Pracy "Wojewódka i Wspólnicy" Sp. k. 
 
 
Stan prawny: 03 lutego 2014 roku
Podstawa prawna: Ustawa z dnia 26 czerwca 1974 r. Kodeks pracy, wyrok Trybunału Konstytucyjnego z dnia 2 października 2012 r. – sygn. akt: K 27/11 (Dz. U. z dnia 8 października 2012 r., poz. 1110).
 
 
Płatności obsługuje PayU
Unia Europejska radapracownikow.pl | 2O12