Baza pism
PL | EN
TWOJE KONTO
nie pamiętasz hasła? » zarejestruj się »
PISMO NA ŻYCZENIE

Nie znalazłeś pisma, którego potrzebujesz? Napisz,
a przygotujemy je w 48h (5 dni w tygodniu).

Musisz być zalogowany, aby móc skorzystać
z opcji pisma na życzenie.
Nie posiadasz jeszcze konta? Zarejestruj się.

SZUKAJ W SERWISIE
OCHRONA PRZED WYPOWIEDZENIEM UMOWY O PRACE A ROZPOCZĘCIE I ZAKOŃCZENIE URLOPU
data publikacji 06-02-2015
W przypadku ochrony z art. 41 Kodeksu pracy (K..p.) tj. ochrony dotyczącej braku możliwości wypowiedzenia umowy o pracę pracownikowi w okresie gdy przebywa na urlopie wypoczynkowym. W przedmiotowej ochronie niezwykle istotny pozostaje moment rozpoczęcia urlopu. Zgodnie z wyrokiem Sądu Najwyższego z dnia 4 listopada 2010 roku (sygn. akt II PK 116/10) „O początku urlopu decyduje rozkład czasu pracy pracownika. W konsekwencji znaczenie ma początek kolejnej doby pracowniczej, a nie ta sama doba kalendarzowa."
 
Powyższe oznacza, iż w przypadku urlopu udzielonego od dnia 20 stycznia 2015 roku do 27 stycznia 2015 roku pracownik świadczący pracę w godzinach od 10 do 18 od poniedziałku do piątku może otrzymać skuteczne wypowiedzenie umowy o pracę także w dniu 20 stycznia 2015 pod warunkiem jednak, iż nastąpi to przed rozpoczęciem doby pracowniczej która to zgodnie z art. 128 § 3 K.p. trwa 24 godziny poczynając od godziny, w której pracownik rozpoczyna pracę zgodnie z obowiązującym go rozkładem czasu pracy który to w omawianym wypadku rozpoczyna się o godzinie 10. Niniejsze oznacza, iż pracodawca mimo udzielenia urlopu od dnia 20 stycznia 2015 roku pracownikowi urlopu może wypowiedzieć mu umowę o pracę pod warunkiem, iż nastąpi to prze 10 rano w dniu 20 stycznia 2015 roku.
 
Analogicznie należy pamiętać także, że pracodawca uprawniony jest do rozwiązaniu umowy o prace po upływie urlopu tj. nie po godz. 18 w dniu 27 stycznia lecz dopiero po godz. 10 w dniu 28 stycznia 2015 roku.
 
Autor: Krzysztof Sosnowski, koordynator merytoryczny serwisu www.radapracownikow.pl
 
 
Płatności obsługuje PayU
Unia Europejska radapracownikow.pl | 2O12