Baza pism
PL | EN
TWOJE KONTO
nie pamiętasz hasła? » zarejestruj się »
PISMO NA ŻYCZENIE

Nie znalazłeś pisma, którego potrzebujesz? Napisz,
a przygotujemy je w 48h (5 dni w tygodniu).

Musisz być zalogowany, aby móc skorzystać
z opcji pisma na życzenie.
Nie posiadasz jeszcze konta? Zarejestruj się.

SZUKAJ W SERWISIE
MOŻLIWOŚĆ JEDNOSTRONNEGO ROZWIĄZANIA PRZEZ PRACODAWCĘ UMOWY O ZAKAZIE KONKURENCJI PO USTANIU STOSUNKU PRACY
data publikacji 08-09-2015
Dosyć częstym błędem pracodawców popełnianym przy zawieraniu umów o zakazie konkurencji po ustani stosunku pracy jest wprowadzanie nieskutecznych postanowień mających na celu zwolnienie pracodawcy z obowiązku wypłaty odszkodowania. Tego rodzaju zapisy nie są wiążące dla pracownika. Zgodnie, bowiem z bardzo bogatym i jednoznacznym, stanowiskiem Sądu Najwyższego przepis art. 101 2 paragraf 2 kodeksu pracy dotyczy tylko zobowiązania, jakie przyjął na siebie pracownik w umowie o zakazie konkurencji po ustaniu stosunku pracy, nie dotyczy natomiast w ogóle zobowiązania pracodawcy do wypłaty odszkodowania. Z żadnego z przepisów kodeksu pracy ani kodeksu cywilnego nie da się, bowiem wyprowadzić wniosku, że decyzja (nawet subiektywnie uzasadniona) jednej ze stron umowy o zaprzestaniu spełniania własnego świadczenia powoduje automatycznie - z mocy ustawy - ustanie obowiązku świadczenia wzajemnego przez drugą z nich. W szczególności nie ma oparcia w tych przepisach pogląd, że zwolnienie z zakazu konkurencji, będące konsekwencją ustania przyczyn uzasadniających ten zakaz lub zaprzestania przez pracodawcę wywiązywania się z obowiązku wypłaty odszkodowania, pociąga za sobą wygaśnięcie całej umowy, a w rezultacie ustanie obowiązku pracodawcy wypłacania pracownikowi odszkodowania karencyjnego. W ten sposób wypowiedział się między innymi Sąd Najwyższy w uchwale z dnia 11 kwietnia 2001 roku w sprawie o sygnaturze III ZP 7/01.
 
Należy wskazać, iż umowa o zakazie konkurencji jest rodzajem umowy cywilnoprawnej, kreującej określony stosunek prawny. Stosunek ten istnieje dopóty, dopóki w szczególności nie upłynął jeszcze termin, do którego umowa została zawarta, lub do czasu jej rozwiązania na mocy porozumienia stron bądź jednostronnej czynności prawnej (np. wypowiedzenia umowy czy odstąpienia od niej). Prawo do jednostronnego rozwiązania umowy musi jednak wynikać z jej treści. Zwolnienie z obowiązku powstrzymywania się od prowadzenia działalności konkurencyjnej nie jest czynnością prawną, a tym samym nie może wywołać skutku w postaci rozwiązania umowy. Ustanie obowiązywania zakazu konkurencji (na skutek zwolnienia pracownika z takiego zakazu wobec niewywiązywania się przez pracodawcę z obowiązku wypłaty odszkodowania bądź na skutek ustania okoliczności uzasadniających ustanowienie zakazu konkurencji) powoduje tylko ustanie zobowiązania, jakie przyjął na siebie pracownik w umowie o zakazie konkurencji po ustaniu stosunku pracy. Nie powoduje natomiast ustania zobowiązania pracodawcy do wypłaty odszkodowania. Często umowy nie przewidują możliwości jednostronnego rozwiązania umowy przez pracodawcę (nie wprowadza np. prawa jej wypowiedzenia), ani też nie przewidują okoliczności powodujących jej wygaśnięcie z mocy prawa (np. na skutek ustania okoliczności, dla których ustanowiono zakaz konkurencji). W takiej sytuacji powyższe oznacza, że pracodawca pomimo zwolnienia z obowiązku świadczenia zobowiązany jest wpłacać odszkodowanie do końca trwania tej umowy (chyba, że wcześniej pracownik naruszy zakaz konkurencji albo strony zawrą stosowane porozumienie o rozwiązaniu umowy).
 
Autor: Izabela Zawacka, radca prawny w Kancelarii Prawa Pracy „Wojewódka i Wspólnicy” Sp. k.
 
Stan prawny:8 września 2015roku
Podstawa prawna: ustawa z dnia 26 czerwca 1974 r. Kodeks pracy
Płatności obsługuje PayU
Unia Europejska radapracownikow.pl | 2O12