Baza pism
PL | EN
TWOJE KONTO
nie pamiętasz hasła? » zarejestruj się »
PISMO NA ŻYCZENIE

Nie znalazłeś pisma, którego potrzebujesz? Napisz,
a przygotujemy je w 48h (5 dni w tygodniu).

Musisz być zalogowany, aby móc skorzystać
z opcji pisma na życzenie.
Nie posiadasz jeszcze konta? Zarejestruj się.

SZUKAJ W SERWISIE
MOLESTOWANIE PRACOWNIKA W ROZUMIENIU KODEKSU PRACY
data publikacji 31-12-2013
Molestowanie w rozumieniu Kodeksu pracy (K.p.) to każde niepożądane zachowanie, którego celem lub skutkiem jest naruszenie godności pracownika i stworzenie wobec niego zastraszającej, wrogiej, poniżającej, upokarzającej lub uwłaczającej atmosfery (art. 183a§ 5 ust. 2 K.p.)
 
Należy zwrócić uwagę, iż molestowanie nie jest równoznaczne z molestowaniem seksualnym. Jest to o tyle istotne, iż molestowanie najczęściej automatycznie kojarzy się z niepożądanymi zachowaniami o podłożu seksualnym. Molestowanie i molestowanie seksualne są to jednak dwa osobne delikty prawa pracy, o odrębnych przesłankach określonych w kodeksie pracy, oba jednakże mają podłoże dyskryminacyjne.
 
Za molestowanie uważa się zachowanie pracodawcy bądź innego pracownika, o podłożu dyskryminacyjnym, nieakceptowane przez dyskryminowanego, które jednocześnie narusza jego godność i tworzy wobec niego szeroko pojętą „wrogą atmosferę” w miejscu pracy.W przypadku molestowania, inaczej niż w przypadku mobbingu, nie jest istotne czy zachowania te miały charakter uporczywy lub długotrwały. Molestowanie może mieć charakter jednorazowy, ważne by określone zachowanie było nieakceptowane przez pracownika i odebrane przez niego jako zastraszające, wrogie, poniżające, upokarzające lub uwłaczające.
 
Najczęściej molestowanie przybiera formy docinek lub niestosownych komentarzy odnośnie wieku, cech fizycznych pracownika, wyznawanej religii, przekonań politycznych czy środowiska, z którego się wywodzi.
 
Pracownikowi będącemu ofiarą molestowania przysługuje roszczenie o odszkodowanie w wysokości nie mniejszej niż minimalne wynagrodzenie za pracę. Co ważne, skorzystanie z tego uprawnienia nie może wywoływać dla pracownika negatywnych konsekwencji, w tym w szczególności nie może być podstawą rozwiązania stosunku pracy. Pracownik jest więc przynajmniej w teorii chroniony przed niekorzystnymi skutkami dochodzenia roszczeń z tytułu dyskryminacji, gdy nie planuje rozwiązać umowy z pracodawcą.
 
Autor: Jakub Wiewióra, redaktor serwisu www.radapracownikow.pl
 
Stan prawny : 20 stycznia 2014 roku
Podstawa prawna: Ustawa z dnia 26 czerwca 1974 r. Kodeks pracy (Dz. U. 1974 nr 24 poz. 141)
 
Płatności obsługuje PayU
Unia Europejska radapracownikow.pl | 2O12