Baza pism
PL | EN
TWOJE KONTO
nie pamiętasz hasła? » zarejestruj się »
PISMO NA ŻYCZENIE

Nie znalazłeś pisma, którego potrzebujesz? Napisz,
a przygotujemy je w 48h (5 dni w tygodniu).

Musisz być zalogowany, aby móc skorzystać
z opcji pisma na życzenie.
Nie posiadasz jeszcze konta? Zarejestruj się.

SZUKAJ W SERWISIE
KONSEKWENCJE PRZEJĘCIA PRACODAWCY PROWADZĄCEGO PRACOWNICZY PROGRAM EMERYTALNY
data publikacji 20-06-2012
Czy w przypadku połączenia przez przejęcie dotychczasowego pracodawcy prowadzącego Pracowniczy Program Emerytalny (PPE) przez nowego, PPE będzie dalej prowadzony?
 
Tak, w świetle art. 7 ust. 4 w związku z art. 7 ust. 1 pkt 2 ustawy z dnia 20 kwietnia 2004 r. o pracowniczych programach emerytalnych nowy pracodawca z mocy prawa wstępuje w prawa i obowiązki wynikające z prowadzenia PPE przez dotychczasowego pracodawcę.
 
Z uwagi na charakter regulacji dotyczących pracowniczych programów emerytalnych, które mają na celu umożliwienie Pracownikom długotrwałego oszczędzania i pomnażania oszczędności na przyszłą emeryturę, ustawodawca przewidział, iż w przypadku połączenia także poprzez przejęcie innego Pracodawcy, w przypadku kiedy jedynie tylko ten Pracodawca prowadzi PPE, nowy Pracodawca wchodzi automatycznie w prawa i obowiązki dotychczasowego Pracodawcy wynikające z umowy zakładowej.
 
Powyższe ma na celu zapobieżenie likwidacji PPE w przypadku m. in. połączenia/przejęcia Pracodawców.
 
Mając na uwadze powyższe, należy mieć na uwadze, iż zgodnie z art. 7 ust. 4 w związku z art. 7 ust. 1 pkt 2 ustawy z dnia 20 kwietnia 2004 roku  o pracowniczych programach emerytalnych (dalej: uPPE) w przypadku połączenia przez przejęcie Pracodawcy prowadzącego PPE z Pracodawcą, u którego Program nie jest prowadzony, prawną konsekwencją dla PPE będzie wejście na mocy ustawy przez pracodawcę przejmującego w prawa i obowiązki dotychczasowego Pracodawcy wynikające z umowy zakładowej. W tym przypadku, z dniem rejestracji połączenia Spółek, pracodawca przejmujący stanie się automatycznie stroną umowy zakładowej z mocy samej ustawy, co oznacza, że wstąpi również w prawa i obowiązki związane z prowadzeniem PPE z niej wynikające.
 
Powyższe oznacza również, że Pracodawca przejmujący będzie zobowiązany do prowadzenia PPE na zasadach określonych w umowie zakładowej i jego dane jako dane Pracodawcy aktualnie prowadzącego PPE będą wymagały zgłoszenia do rejestru PPE prowadzonego przez Komisję Nadzoru Finansowego w terminie 30 dni od dnia dokonania rejestracji w rejestrze przedsiębiorców Krajowego Rejestru Sądowego połączenia Spółek.
 
Autor: Anna Wijkowska,radca prawny w Kancelarii Prawa Pracy „Wojewódka i Wspólnicy” Sp. k.
 
Stan prawny:  03 lutego 2014 roku
Podstawa prawna: art. 7  ustawy z dnia 20 kwietnia 2004 r. o pracowniczych programach emerytalnych (Dz. U. z 2004 r., nr 116, poz. 1207 z późn. zm.).
Płatności obsługuje PayU
Unia Europejska radapracownikow.pl | 2O12