Baza pism
PL | EN
TWOJE KONTO
nie pamiętasz hasła? » zarejestruj się »
PISMO NA ŻYCZENIE

Nie znalazłeś pisma, którego potrzebujesz? Napisz,
a przygotujemy je w 48h (5 dni w tygodniu).

Musisz być zalogowany, aby móc skorzystać
z opcji pisma na życzenie.
Nie posiadasz jeszcze konta? Zarejestruj się.

SZUKAJ W SERWISIE
DYŻUR PRACOWNIKA W DOMU NIE ZWALNIA Z OBOWIĄZKU STOSOWANIA NORM ODPOCZYNKU
data publikacji 17-04-2014
Pracownik pracujący w godzinach 8:00 - 16:00, otrzymał od pracodawcy polecenie pełnienia dyżuru telefonicznego w domu od godziny 18:00 do godziny 23:00. Czy następnego dnia  pracownik musi pojawić się w pracy o godzinie 8.00?   
 
W pierwszej kolejności przypomnieć należy, że zgodnie z art. 1515 § 1 Kodeksu pracy (K.p.) pracodawca może zobowiązać pracownika do pozostawania poza normalnymi godzinami pracy w gotowości do wykonywania pracy wynikającej z umowy o pracę w zakładzie pracy lub w innym miejscu wyznaczonym przez pracodawcę (dyżur). Tak jak w przedstawionym przypadku dyżur może być więc pełniony również w miejscu zamieszkania pracownika.
 
Czas dyżuru pracownika nie jest czasem pracy, co nie  oznacza, że jest okresem wypoczynku, co wynika z faktu, że pracownik nie ma możliwości swobodnego dysponowania swoim czasem, jak również może powstać potrzeba faktycznego świadczenia pracy. Dyżur jest więc czasem oczekiwania na świadczenie pracy poza normalnymi godzinami pracy w zakładzie pracy lub innym miejscu wskazanym przez pracodawcę. W czasie dyżuru pracownik pozostaje w pogotowiu do pracy, jednak czasu dyżuru nie wlicza się do czasu pracy, jeżeli podczas dyżuru pracownik nie wykonywał pracy.
 
Niezależnie wskazać należy, że na podstawie art. 1515 § 2 K.p. czas pełnienia dyżuru nie może naruszać prawa pracownika do odpoczynku. Oznacza to, że czas dyżuru w danej dobie rozliczeniowej nie może pozbawiać pracownika prawa do nieprzerwanego odpoczynku dobowego wynoszącego 11 godzin, niezależnie od tego, w jakim miejscu pracownik pozostaje w gotowości do wykonywania pracy, a także czy podczas dyżuru pracę faktycznie wykonywał. W praktyce oznacza to, że  czas pracy oraz czas dyżuru w danej dobie rozliczeniowej nie może przekroczyć łącznie 13 godzin. Dyżur nie może także powodować, że pracownik nie wykorzysta 35-godzinnego okresu odpoczynku tygodniowego.
 
W analizowanym przypadku oznacza to, że pracownika po zakończeniu dyżuru o godzinie 23:00 powinien mieć zapewnione co najmniej 11 godzin nieprzerwanego odpoczynku, co oznacza, że następnego dnia pracę powinien rozpocząć o godzinie 10:00.
 
 
Autor: Tomasz Jezierski, redaktor serwisu www.radapracownikow.pl
 
Stan prawny: 17 kwietnia 2014 roku
Podstawa prawna: ustawa z dnia 26 czerwca 1974 r. Kodeks pracy (t.j. Dz.U. Nr 21, poz. 94 z późn. zm.)
 
Płatności obsługuje PayU
Unia Europejska radapracownikow.pl | 2O12