Baza pism
PL | EN
TWOJE KONTO
nie pamiętasz hasła? » zarejestruj się »
PISMO NA ŻYCZENIE

Nie znalazłeś pisma, którego potrzebujesz? Napisz,
a przygotujemy je w 48h (5 dni w tygodniu).

Musisz być zalogowany, aby móc skorzystać
z opcji pisma na życzenie.
Nie posiadasz jeszcze konta? Zarejestruj się.

SZUKAJ W SERWISIE
DYŻUR PRACOWNICZY W PODSTAWOWYM SYSTEMIE CZASU PRACY
data publikacji 21-09-2016
Pracodawca polecił mi, abym była  „pod telefonem”  w domu w gotowości do ewentualnego świadczenia pracy jeden weekend w miesiącu, tj. w sobotę od godz. 8:00 do niedzieli do godziny 20:00. Pracuję na umowę o pracę na czas nieokreślony w podstawowym systemie czasu pracy, tj. od poniedziałku do piątku, po 8h dziennie, od godz. 9:00 do 17:00. Czy działanie pracodawcy jest zgodne z kodeksem pracy?
 
W opisanym przez Czytelniczkę przypadku pracodawca zastosował polecenie wykonania dyżuru, które zostało uregulowane w Kodeksie pracy w art. 1515. Pracodawca może zobowiązać pracownika do pozostawania poza normalnymi godzinami pracy w gotowości do wykonywania pracy wynikającej z umowy o pracę w zakładzie pracy lub w innym miejscu wyznaczonym przez pracodawcę. W przedmiotowej sprawie pracodawca wydał polecenie służbowe pracownikowi aby w weekend był w gotowość – „pod telefonem” do ewentualnego świadczenia pracy gdy zaistnieje taka potrzeba.
 
Co do zasady pracodawca miał prawo do wydania takiego polecenia pracownikowi. Jednakże pracodawca wyznaczając czas, w ramach którego pracownik ma być w gotowości naruszył prawo pracownika do odpoczynku. Przepis art. 1515 § 2 Kodeksu pracy wskazuje, iż czas pełnienia dyżuru nie może naruszać prawa pracownika do odpoczynku, o którym mowa w art. 132 i 133 k.p.. Oznacza powyższe, iż w sprawie Czytelniczki pracodawca naruszył prawo do odpoczynku wynikające z art. 133 k.p., tj. przysługującego pracownikowi w każdym tygodniu prawo do co najmniej 35 godzin nieprzerwanego odpoczynku, obejmującego co najmniej 11 godzin nieprzerwanego odpoczynku dobowego. Wykonując dyżur od godz. 8:00 w sobotę do godz. 20:00 w niedziele pracownik nie ma zapewnionego 35 godzinnego nieprzerwanego odpoczynku i bez znaczenia będzie fakt, iż pracownik wyraził zgodę na bycie w gotowości przez wyznaczony czas.
 
 
Autor: Elżbieta Smirnow, aplikantka radcowska w Kancelarii Prawa Pracy „Wojewódka i Wspólnicy” Sp. k.
 
Stan prawny: 21 września 2016 roku
Podstawa prawna: Ustawa z dnia 26 czerwca 1974 r.  Kodeks pracy
 
Płatności obsługuje PayU
Unia Europejska radapracownikow.pl | 2O12