Baza pism
PL | EN
TWOJE KONTO
nie pamiętasz hasła? » zarejestruj się »
PISMO NA ŻYCZENIE

Nie znalazłeś pisma, którego potrzebujesz? Napisz,
a przygotujemy je w 48h (5 dni w tygodniu).

Musisz być zalogowany, aby móc skorzystać
z opcji pisma na życzenie.
Nie posiadasz jeszcze konta? Zarejestruj się.

SZUKAJ W SERWISIE
CZY PRACODAWCA MOŻE WPROWADZIĆ RUCHOME GODZINY ROZPOCZYNANIA DNIÓWKI
data publikacji 09-12-2013
Pracodawca jest uprawniony do wprowadzenia w zakładzie pracy ruchomych godzin rozpoczynania pracy. Na takie rozwiązanie pozwala bowiem nowelizacja kodeksu pracy z dnia 12 lipca 2013 roku. Pracodawca nie może jednak wprowadzać ruchomego czasu pracy dowolnie.
 
Zgodnie z wprowadzonym nowelizacją art. 1401kodeksu pracy (k.p.) pracodawca może wprowadzić  ruchome godziny rozpoczynania pracy, jak również przewidzieć przedział czasu, w którym pracownik decyduje o rozpoczęciu pracy. Wprowadzenie takich zmian nie może jednak naruszać prawa pracownika do nieprzerwanego odpoczynku dobowego(11h), oraz tygodniowego (35h). Jednocześnie, praca świadczona przez pracownika zgodnie z ruchomym rozkładem czasu pracy, nie stanowi godzin nadliczbowych, w sytuacji gdy  poszczególne „dniówki” na siebie nachodzą.
 
Przykład:
W poniedziałki pan Jan rozpoczyna pracę na godzinę 20:00 i pracuje do 4:00 rano następnego dnia. We wtorki zaś zaczyna na godzinę 17:00, kończy zaś o 1:00 dnia następnego. Sumując we wtorek pan Jan przepracował11 godzin, będą one jednak traktowane jako normalne godziny pracy, za które nie przysługuje dodatek za godziny nadliczbowe.
 
Pracodawca nie może jednak narzucić stosowania ruchomego rozkładu czasu pracy. Wprowadzenie w zakładzie pracy ruchomego czasu pracy możliwe jest wyłącznie  w porozumieniu pracownikiem, bądź reprezentantami pracowników. Zgodnie z art. 150 § 3 k.p. ruchomy rozkład czasu pracy może być wprowadzony w układzie zbiorowym pracy lub w porozumieniu z zakładowymi organizacjami związkowymi albo w porozumieniu zawieranym z przedstawicielami pracowników, wyłonionymi w trybie przyjętym u danego pracodawcy - jeżeli u pracodawcy nie działają zakładowe organizacje związkowe. Art. 150 § 5 przewiduje również możliwość wprowadzenia ruchomego rozkładu czasu pracy na wniosek pracownika.
 
Podsumowując, pracodawca jest uprawniony do wprowadzania ruchomego rozkładu czasu pracy, jednakże nie może narzucić takiego rozwiązania, bez zgody związków bądź wniosku samego pracownika.  
 
Autor: Jakub Wiewióra, aplikant radcowski w Kancelarii Prawa Pracy "Wojewódka i Wspólnicy" Sp.k.
 
Stan prawny: 9 grudnia 2013 roku
Podstawa prawna: Ustawa z dnia 26 czerwca 1974 r. Kodeks pracy (Dz.U. 1974 nr 24 poz. 141)
 
 
Płatności obsługuje PayU
Unia Europejska radapracownikow.pl | 2O12