Baza pism
PL | EN
TWOJE KONTO
nie pamiętasz hasła? » zarejestruj się »
PISMO NA ŻYCZENIE

Nie znalazłeś pisma, którego potrzebujesz? Napisz,
a przygotujemy je w 48h (5 dni w tygodniu).

Musisz być zalogowany, aby móc skorzystać
z opcji pisma na życzenie.
Nie posiadasz jeszcze konta? Zarejestruj się.

SZUKAJ W SERWISIE
CZY FIRMA MOŻE DOWOLNIE USTALIĆ DIETY ZA PODRÓŻ SŁUŻBOWĄ
data publikacji 26-09-2013
Zgodnie z artykułem 775 § 1 Kodeksu pracy (K.p.) pracownikowi wykonującemu polecenie służbowe, poza miejscowością, w której znajduje się siedziba pracodawcy lub poza stałym miejscem pracy przysługują należności na pokrycie kosztów związanych z podróżą służbową. Pracownikom z tytułu podróży służbowej przysługują diety oraz zwrot kosztów m.in. przejazdów i noclegów.
 
Wysokość świadczeń przyznawanych pracownikom, ustala samodzielnie pracodawca, bądź pracodawca we współpracy z zakładową organizacją związkową, z jednym istotnym zastrzeżeniem. Świadczenia przyznawane pracownikom z tytułu podróży służbowej, nie mogą być niższe niż świadczenia określone w Rozporządzeniu Ministra pracy i polityki społecznej, w sprawie należności przysługujących z tytułu podróży służbowej pracownikom zatrudnionym w sferze budżetowej (775 § 4 K.p.). Zasady określone w rozporządzeniu stosuję się również, jeśli pracodawca nie ustali warunków przyznawania należności za podróż służbową.
 
Zgodnie z nowym rozporządzeniem Ministra pracy i polityki społecznej w sprawie należności przysługujących pracownikowi zatrudnionemu w państwowej lub samorządowej jednostce sfery budżetowej z tytułu podróży służbowej z dnia 29 stycznia 2013 r. (Dz.U. z 2013 r. poz. 16), dieta z tytułu podróży krajowej wynosi 30 zł za dobę i przysługuje na pokrycie zwiększonych kosztów wyżywienia. Wysokość diety z tytułu podróży zagranicznej uzależniona jest od kraju, w którym odbywa się podróż. Przykładowo  dla Niemiec jest to kwota 49 €/ dobę, dla Chorwacji 42 €/ dobę, zaś dla Czech 41 €/ dobę. Dieta z tytułu podróży zagranicznej przysługuje na pokrycie zwiększonych kosztów wyżywienia oraz dodatkowo na inne drobne wydatki.
 
Dowolność pracodawcy w ustalaniu należności za podróż służbową, ogranicza się więc wyłącznie do możliwości przyznawania diet wyższych, niż próg określony przez ustawodawcę w rozporządzeniu.
 
W przypadku, gdy pracodawca jednak wprowadzi stawki niższe, pracownikowi dalej będą przysługiwać należności w wysokości określonej w rozporządzeniu. Zadziała tu bowiem zasada uprzywilejowania pracownika, a niekorzystne dla pracownika zapisy, będą nieważne z mocy prawa (art. 18 § 2 K.p.). 
 
Autor: Jakub Wiewióra, aplikant radcowski w Kancelarii Prawa Pracy "Wojewódka i Wspólnicy" sp.k. 
 
Stan prawny: 26 września 2013 roku
Podstawa prawna: Ustawa z dnia 26 czerwca 1974 r. Kodeks pracy (Dz.U. 1974 nr 24 poz. 141).
Rozporządzenie Ministra Pracy i Polityki Społecznej w sprawie należności przysługujących pracownikowi zatrudnionemu w państwowej lub samorządowej jednostce sfery budżetowej z tytułu podróży służbowej z dnia 29 stycznia 2013 r. (Dz.U. z 2013 r. poz. 167).
Płatności obsługuje PayU
Unia Europejska radapracownikow.pl | 2O12